Jaką lokatę warto wybrać.

- admin at 15:16 in

Lokaty bankowe nabierają z nowym rokiem nowej popularności. Wszystko za sprawą prostych warunków. Jako konsumenci myślący o przyszłości nie musimy śledzić rozmaitych wskaźników oraz korelacji, które mają bezpośredni wpływ na nasz zysk inwestycyjny. Zakładając lokatę z bezpiecznym i przewidywalnym stałym oprocentowaniem bardzo szybko możesz oszacować, ile zyskasz i po jakim czasie. To daje ogromną swobodę w działaniu, planowaniu np. zakupu samochodu, wakacji czy emerytury.

Oczywiście każda sytuacja jest inna i wymaga odmiennego działania, ale banki w swoich ofertach posiadają produkty inwestycyjne praktycznie dla każdej osoby z różnymi oczekiwaniami. Systematyczne odkładanie oszczędności wzbogacone o narzędzie w tym przypadku lokatę sprawia, że gospodarowanie pieniędzmi staje się bardziej efektowne. Wśród wielu opcji można zauważyć cztery główne i najczęściej proponowane.

Lokaty krótkoterminowe
Lokaty kwartalne
Lokaty średnioterminowe
Lokaty długoterminowe
Wszystkie cztery pozycje posiadają pewien zakres czasowy, który w zależności od sytuacji możemy dostosować, do naszych oczekiwań biorąc pod uwagę wskazania banku. Krótkoterminowe zazwyczaj wskazują okres do dwóch, trzech miesięcy. Kwartalne to czas od trzech do pięciu miesięcy. Lokaty średnioterminowe sięgają roku. Najdłuższe lokaty tzw. Długoterminowe mogą obejmować okres nawet pięciu lat. Intensywność ofert lokacyjnych czy depozytów to tak naprawdę bardzo bogaty rynek dlatego niekiedy sama myśl o wyborze odpowiedniej lokaty może podziałać zniechęcająco. Dlatego warto przed jakimikolwiek działaniami przyjrzeć się rankingowi lokat bankowych. Comiesięczne aktualizacje są w stanie dostarczyć nam rzetelnych i sprawdzonych informacji a co najważniejsze proste zestawienie kluczowych ofert pomoże nam wybrać tę najlepszą. Jeżeli z jakiegoś względu czujemy, że propozycje rankingu w jakimś stopniu nas ograniczają, możemy wtedy skorzystać z intuicyjnej porównywarki lokat i wszelkie parametry jak kwota okres deponowania wybrać opcjonalnie samemu.

Bardzo istotnym szczegółem przy wyborze lokaty jest informacja czy dana instytucja finansowa posiada gwarancje BFG i jest objęta nadzorem KNF. Ma to bezpośredni wpływ, na jakość usługi deponowania naszych pieniędzy, a my możemy w poczuciu bezpieczeństwa realizować własne cele. To oczywiście tylko niektóre szczegóły, na jakie można zwrócić uwagę, ale prawda jest jedna, nie istnieje lokata, która jest najlepsza, ponieważ wybór odpowiedniej zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Jeżeli masz w zamiarze założyć lokatę krótkoterminową lub kwartalną, swoją uwagę możesz skierować na oferty dla nowych klientów. Te oferują często wysokie oprocentowanie, dochodzące do 4,0% w skali roku a jest to już bardzo atrakcyjne kryterium. Natomiast jeżeli masz zamiar zdeponować wyższą kwotę, rzędu powyżej 50 000 tysięcy złotych, znajdziesz oferty lokat, by zrealizować taki cel.