Pewne i bezpieczne inwestowanie – lokaty i konta oszczędnościowe

- admin at 13:02 in

1%20(18).jpg
Nie każdy chce inwestować swoje pieniądze tam, gdzie istnieje duże ryzyko ich utraty. Jednym z bezpiecznych sposobów ulokowania swoich środków są lokaty, czy konta oszczędnościowe.

Zarobione pieniądze można nie tylko odkładać, ale również inwestować i wcale nie musi wiązać się to z dużym ryzykiem. Wystarczy wybrać odpowiednią lokatę lub też konto oszczędnościowe. Te produkty bankowe można znaleźć w każdym banku i może z nich skorzystać praktycznie każdy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w przypadku lokat może być wymagany minimalny wkład i nie wszystkie lokaty będą dla nas z tego powodu dostępne. Jednak nawet jeśli dysponujemy kwotą tylko kilkuset złotych (czasem otworzenie lokaty wymaga na przykład kilku tysięcy), to powinniśmy bez problemu znaleźć odpowiednią ofertę lokaty, albo też możemy skorzystać właśnie z konta oszczędnościowego.

Dlaczego lokaty i konta oszczędnościowe są tak bezpieczne? po pierwsze wynika to ze sposobu samego inwestowania. Jest to po prostu inwestowanie przez bank naszych środków w mało ryzykowne instrumenty finansowe. Po drugie zakładając nawet mało prawdopodobna upadłość i niewypłacalność banku, to środki jego klientów, w tym właśnie na lokatach i kontach oszczędnościowych są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który je wypłaci.

Zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i lokat bardzo ważne jest to, aby były one dobrze oprocentowane. Wysokość oprocentowania przekłada się na odnoszone zyski. Znaczenie może mieć również rodzaj oprocentowania, które może być stałe lub zmienne. O ile w przypadku kont oszczędnościowych nie ma raczej dużego wyboru pod tym względem, gdyż jest to przeważnie oprocentowanie zmienne, to w przypadku lokat opcje mogą być różne. Oprocentowanie stałe to z pewnością brak ryzyka niższych zysków, jednak oprocentowanie zmienne oprócz takiego ryzyka niesie za sobą jeszcze szanse większych zysków, jeśli wysokość stóp będzie większa.

Oczywiście lokaty i konta oszczędnościowe nieco się różnią. Często lokaty są oprocentowane nieco wyżej, ale nie zawsze musi to być regułą. Niewątpliwie konta oszczędnościowe dają większą swobodę dysponowania środkami. W przypadku lokaty terminowej wpłaconych środków nie można wypłacić przed zakończeniem lokaty, jeśli nie chce się utracić odsetek. Z kolei w przypadku kont oszczędnościowych wypłaty (a także wpłaty) można dokonywać w dowolnym momencie. Podobnie jest w przypadku lokat dynamicznych, czyli progresywnych, gdzie wcześniejsza wypłata środków nie oznacza utraty odsetek. Jeśli środki przeleje się na zwykłe konto osobiste można już nimi dowolnie dysponować, choćby wykonując transakcje bezgotówkowe w sklepach. Zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty nie wymagają jakiejś większej wiedzy z zakresu inwestowania. Wpłacając pieniądze na konto oszczędnościowe, czy na lokatę daje się pod opiekę profesjonalistom z banku, którzy wiedzą, jak je odpowiednio zainwestować. Posiadacz lokaty, czy konta tylko czeka na zysk. Warto jednak wiedzieć, jakie lokaty i konta oszczędnościowe są godne polecenia. Pomóc w tym mogą dobre zestawienia tych produktów bankowych, dostępne szeroko w internecie.