Lokata - dobry sposób na mnożenie kapitału

- admin at 10:43 in

Posiadanie wolnej gotówki zazwyczaj powoduje, że chcemy ją zainwestować, aby uzyskać z tego tytułu jakieś zyski.

Obecnie większość rachunków bankowych nie jest oprocentowana, lub też stawki są niewielkie, co powoduje, że nie można liczyć na to, iż składając pieniądze na rachunku bankowym uzyskamy z tego tytuły spore korzyści. Dlatego coraz więcej osób poszukuje innych sposobów na to, aby dość szybko uzyskać dodatkową gotówkę z zainwestowanych pieniędzy. Z pewnością dobrym sposobem będą między innymi lokaty bankowe. Ich główną zaletą jest przede wszystkim bezpieczeństwo wpłacanych tam pieniędzy oraz pewność uzyskania zysków. Być może kwoty nie będą zbyt wygórowane, jednak na pewno otrzymamy je po okresie zakończenia lokaty. Powodem tego jest między innymi to, iż ich bezpieczeństwo gwarantuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli ktoś nie lubi ryzyka, to na pewno nigdy nie zdecyduje się na inwestycje takie jak gra na giełdzie czy fundusze inwestycyjne, bowiem tam ryzyko jest spore, chociaż na pewno można zarobić znacznie więcej w krótszym czasie. Jeżeli więc ktoś chce inwestować i oszczędzać bez zbędnego ryzyka na pewno jest to idealne dla niego rozwiązanie.

Wybór właściwej lokaty to jednak najważniejszy krok w tym procesie. Przede wszystkim należy określić, na jak długo chcemy ją zawrzeć. Gdy wybieramy okres lokaty, musimy pamiętać o tym, że zazwyczaj nie można je wcześniej zakończyć, chyba że zdecydujemy się na utratę odsetek. Poza tym bywa także iż niektóre bani na klientów którzy decydują się to zrobić nakładają kary umowne, które nie zawsze należą do najniższych. Oczywiście z okresem lokaty nieodłącznie wiąże się oprocentowanie. Banki najczęściej podają tą wartość w ujęciu ocznym i dlatego jeżeli myślimy o tym ile zarobimy na lokacie musimy to brać pod uwagę. Jeżeli interesujący nas okres jest krótszy od roku, wówczas musimy wszystko dokładnie przeliczyć, aby wiedzieć, ile uda się nam w ten sposób zarobić. W tym celu na pewno dobrze skorzystać z możliwości, jakie dają kalkulatory lokat. To niezwykle proste i jednocześnie bardzo skuteczne narzędzia, które możemy znaleźć przede wszystkim w Internecie. W odpowiednie rubryki wystarczy wpisać dane dotyczące interesującej nas lokaty, podajemy przede wszystkim okres, kwotę, jaką zamierzamy na lokacie umieścić oraz to jakie interesujący nas bank oferuje w stosunku do niej oprocentowanie. Wtedy niezwykle szybko możemy zobaczyć, ile uda się nam na niej zarobić. W ten sposób bardzo szybko można porównać ze sobą kilka najbardziej interesujących nas lokat i wybrać te które dadzą nam największy zysk. Poza tym musimy także zwrócić uwagę na to, ile musimy wpłacić aby można było założyć lokatę. Niezwykle często zdarza się, iż banki określają minimalną kwotę lokat, często w zależności właśnie od okresu, na jaki ma być ona zawarta. Zazwyczaj jest to kwota 500 czy 1000 złotych. Jednak obecnie banki bardzo często oferują klientom lokaty promocyjne, które można zawrzeć przez określony czas. Bardzo często mają one nie tylko preferencyjna warunki ich przyznawania, ale także kwota jaką trzeba zainwestować jest o wiele niższa, na przykład 200 czy 300 złotych.

Wiele osób uważa, że to właśnie lokaty stanowią najlepszy sposób oszczędzania. Aby mieć pewność, że uda się zarobić nieco więcej, dobrze jest w kolejną lokatę inwestować nie tylko kapitał włożony w poprzednią ale także uzyskane z niej odsetki. W ten sposób każda kolejna lokata to wyższy kapitał i tym samym szansa na uzyskanie znacznie wyższej kwoty odsetek po jej zakończeniu. Przez kilka lat w ten sposób na pewno może się uzbierać spora suma stanowiąca nasz zarobek na tej właśnie formie oszczędzania.