Kredyt hipoteczny – co na początek?

- admin at 16:29 in

Temat posiadania własnej nieruchomości za pośrednictwem kredytu hipotecznego jest marzeniem wielu, niestety, brak odpowiedniej wiedzy w tym zakresie często te marzenia przekreśla.

Choć nieustannie próbujemy dogonić Europę w kwestii własnościowych nieruchomości jednakże wciąż dużej ilości osób najzwyczajniej nie stać na tego typu wydatek bez wsparcia ze strony instytucji finansowej.

To co należy zrobić przed podjęciem decyzji o kredycie hipotecznym jest skrupulatne określenie swoich oczekiwań i możliwości finansowych. To krok w stronę podjęcia decyzji o nabyciu nowej lub przebudowie istniejącej nieruchomości. Równie istotne jest rozplanowanie potencjalnej spłaty kredytu w czasie. Choć może się wydawać to zapeszające to jednakże pozwoli nam na wstępny zarys naszego przedsięwzięcia.

Kiedy już dokonaliśmy analizy naszych finansów, wówczas możemy przejść do rozeznania się w ofertach rynku kredytowego, aby dobrać dla siebie propozycję kredytu skrojoną na miarę naszych możliwości i oczekiwań. Ze względu na to, że koszty kredytu hipotecznego poddawane są nieustannie fali oprocentowania, w przyszłości może się okazać, że udostępniony kredyt hipoteczny stał się dla nas bardzo korzystny albo wręcz przeciwnie nadszarpnął domowy budżet. Z tego względu tak ważna jest weryfikacja parametrów kredytu hipotecznego, która powinna opierać się o rozważne i zaplanowane w czasie kalkulacje. W tym celu nasze poszukiwania możemy oprzeć o różnego typu kalkulatory i porównywarki kredytów hipotecznych, które pomogą w wyborze satysfakcjonującej opcji kredytowej.

Wysokość wkładu własnego

Wkład własny to ściśle określona przez instytucję finansową wysokość kapitału jaką potencjalny kredytobiorca zobligowany jest do jego wpłacenia jeszcze przed podpisaniem umowy wiążącej. Jego wymagalne minimum wynosi 20% co oznacza w praktyce, że gdybyśmy zdecydowali się na zakup mieszkania o wartości 500 tysięcy złotych wówczas musimy przygotować się na wkład własny rzędu 100 tysięcy złotych. W odpowiedzi na potrzeby mniej zamożnych klientów jednakże posiadających innego typu zabezpieczenia niż gotówkowe instytucje finansowe wprowadzily możliwość wniesienia wkładu własnego w wysokości 10 %wartości kredytu. Wymaga to również Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.

Należy wiedzieć, że wysokość wkładu własnego ściśle determinuje wysokość kosztów kredytu hipotecznego. Im większy wkład własny tym instytucje finansowe mogą przedstawić potencjalnemu kredytobiorcy ofertę kredytu hipotecznego opartego na naprawdę preferencyjnych warunkach.