Lokata terminowa a może jednak strukturyzowana?

- admin at 11:33 in

Lokaty bankowe są niezwykle popularnym sposobem oszczędzania. Są zdecydowanie bezpieczniejsze od tradycyjnych sposobów oszczędzania, typu zamknięcie pieniędzy w sejfie. Przede wszystkim narzędzie to pozwala uchronić środki przed skutkami inflacji. Znając jej próg, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że choćby za trzy lata dzisiejsze 100000 zł będzie o około 10% mniej warte. Zdeponowanie pieniędzy na lokacie pozwala się przed tym uchronić – rosnące odsetki niejako pokrywają straty związane z inflacją, a przy wpłacie odpowiedniej sumy lub nie wypełnieniu się czarnego scenariusza dotyczącego realnej inflacji, pozwalają nawet zarobić. Należy jednak zdać sobie sprawę, że narzędzie to jako takie nie służy zarabianiu, tak jak inwestowanie, a właśnie ochronie środków.
Najbardziej popularna jest lokata terminowa. Dzieli się ona na lokaty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, z którymi najlepiej zapoznać się w konkretnym przypadku – może okazać się bowiem, że lokata dla jednych rewelacyjna, dla innych okaże się niekorzystna. Zyski na lokacie terminowej są łatwe do przewidzenia pod warunkiem, jak jest ona oprocentowana. Oprocentowanie przede wszystkim jest zawsze podawane w skali roku, poza tym może być ono stałe lub zmienne. Jak nazwy wskazują, oprocentowanie zmienne oznacza, że podczas trwania lokaty próg procentowy zmienia się, zazwyczaj na wyższy. Jeśli więc w pierwszym okresie rozliczeniowym odsetki dały pewną dodatkową kwotę do kapitału, w kolejnym okresie oprocentowanie będzie naliczanie od nowej, wyższej kwoty, na zmienionych zasadach. Tego rodzaju lokaty, z oprocentowaniem zmiennym, są polecane osobom, które posiadają już pewną wiedzę na temat tego sposobu oszczędzania.

Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób posiadających większy kapitał, jest lokata strukturyzowana. Tym różni się ona od tradycyjnej, że część kapitału pozostaje inwestowana przez bank „bezpiecznie” (na przykład 80% wpłaconej kwoty), pozostałe zaś 20% zostaje wprowadzone na przykład na giełdę, inwestowane w waluty bądź kruszce. Lokaty takie są w przeważającej mierze długoterminowe – nawet dwuletnie bądź trzyletnie, tak, aby bank miał czas na inwestowanie bezpieczną częścią kapitału, aby w momencie wypłaty być pewnym, że zwraca klientowi obiecywaną kwotę.